WITAMINY

Witaminy to grupa różnorodnych związków organicznych pełniących w organizmie funkcje regulacyjne, niezbędne do wzrostu i prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Nie stanowią one źródła energii ani materiału budulcowego. Poza nielicznymi wyjątkami, witaminy musimy dostarczyć organizmowi z zewnątrz. Do wyjątków można zaliczyć m.in. witaminę D3, która powstaje w skórze człowieka pod wpływem promieni słonecznych. Kryterium podziału witamin stanowi rozpuszczalność. Do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach należą witaminy A, D, E i K a do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie – witamina C i witaminy grupy B. Witaminy odpowiadają zarówno za wzrok, rozwój kości, przepływ krwi, wzrost odporności jak i za psychikę i koncentracje. Niedobór witamin może doprowadzić do bardzo poważnych chorób i zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.

SKŁADNIKI MINERALNE

Składniki mineralne

Składniki mineralne to pierwiastki pozostające po mineralizacji tkanek, czyli pozbyciu się z nich wody oraz substancji organicznych. Są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Odpowiadają za nasz rozwój, reprodukcję i zdrowie przez całe życie. Szacuje się, że stanowią one około 4% należnej masy ciała. Ze względu na zapotrzebowanie podzielone zostały na dwie grupy:

MAKROELEMENTY: magnez, potas, sód wapń, fosfor, chlor i siarka
MIKROELEMENTY: jod, żelazo, miedź, fluor, cynk, mangan, molibden, selen, kobalt.

Składniki mineralne pełnią w organizmie różnorakie funkcje: budulcowe, regulacyjne, uczestniczą w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Podlegają stałej wymianie ze składnikami przyswajanymi wraz z pożywieniem.